x

REZERVASYON FORMU

x

Anınızı bizimle paylaşın :)

GERİ DÖNÜŞÜM

PLASTİK

Türkiye'nin GERİ DÖNÜŞÜM hizmetlerinin marka ismi OBALILAR, Çevre Bakanlığı'nın yönetmelikleri doğrultusunda hareket ederek ambalaj atıklarının ve üretim hurdalarının çevreye zarar vermeyecek şekilde toplanması ve ayrıştırması hizmetini vermektedir.
_________________

Plastiklerin kaynağı, ham petrol, gaz ve kömürdür. Plastiğin genelde ana kaynağı petrol rafinerisinden arta kalan bakiye maddelerdir. Dünyada üretilen toplam petrolün sadece %4 ü plastik üretimi için kullanılmaktadır.
 
Plastikler düşük yoğunluklu, kuvvetli, istenen şekilde şekillendirme özelliğine sahip ve düşük maliyetinden dolayı geniş bir kullanım alanına sahiptirler.
 
Çok yönlü kullanım sonucunda her yerde bulunan plastiğin ödemesi gereken çevresel bir bedel söz konusudur. Plastikler, atıkları nedeniyle günümüzde en negatif imaja sahip ambalaj malzemesi haline gelmiştir. 1970 yılından bu yana plastik kullanımı beş kat artmıştır. Yakın zamana kadar bu kullanım sonucu ortaya çıkan atıkların çoğu toprağa gömme ile son bulmuştur. Ancak toprağa gömme plastik atık sorununa çözüm getirmemiştir. Bu nedenle soruna çözüm arayışı çerçevesinde plastikleri atıklardan ayırmak, onları en etkili yöntem ve en uygun maliyetle yeniden üretim prosesine dahil etmek plastik atıkların azaltılması ve kaynakların etkin kullanılması açısından önemlidir.
 
Plastikler doğada parçalanma süresi en uzun olan madde oldugu icin yok edilmesi güçtür. Plastikler çöpe atıldığı zaman çürümez, paslanmaz, çözünmez, biyolojik olarak bozulmaz ve doğada bozulmadan uzun yıllar kalır. Bazı plastikler var ki doğada 1000 yıl bozulmadan kalabilir. Suyun ve toprağın kirlenmesine neden olur. Sulardaki canlılara zarar verir hatta ölümlerine neden olur.
 
Bu nedenle bu maddelerin mümkün olduğunca ayrı biriktirilip geri kazanılmaları sağlanmalıdır.
 
Yine ayrıca yeni kaynaklar kullanarak plastikleri üretmek yerine plastik atıklardan faydalanarak geri-dönüşüm ürünler elde etmek % 85-90 oranında enerji tasarrufu sağlamaktadır.
 
Plastikler kendi içerisinde sınıflara ayrılırlar. Bunlar;
 
PE(polietilen)
Kullanıldığı başlıca alanlar: Alışveriş poşetleri, kozmetik ambalajları, dondurma kapları.
 
Yeni alışveriş poşetleri, filmlere, çeşitli şişeler, geri dönüşüm kumbaraları, çöp torbaları, tarımsal borular, çocuk parkı ekipmanlarına dönüşebilirler.
 
PET(Polyethylene Tetrapythalate)
Kullanıldığı başlıca alanlar: Alkolsüz içecekler, soda, meyve suyu, su ve yağ şişeleri, kavanoz, şeffaf ve kapaklı market ve şarküteri kapları ile çeşitli yiyecek ambalajlarının yapımında kullanılmaktadır.
 
İçecek şişeleri, plastik tepsiler, sentetik halı içerikleri, esneyen kurşun kalemlere dönüşebilirler.
 
PP(Polypropylene)
Kullanıldığı başlıca alanlar: Hızlı tüketim gıda ürünlerinin ince ambalajları, ketcap şişeleri, yogurt, peynir, margarin kaplarinin yapımında kullanılır.
 
Temizlik ve kimyasal malzemelerin ambalajı, akü komponentleri, plastik firça ve süpürge , yağ konisi, bisiklet dişlisi ve bidonlara, araba parçaları, plastik tepsiler, halıların sentetik içerikleri, tekstilde kullanılan elyaf ve endüstriyel fiberlere dönüşebilirler.
 
PS(Polistyrene)
Kullanıldığı başlıca alanlar: Plastik çatal-kaşık yapımında, ilaç şişeleri, et tabakları, yoğurt ve margarin kapları yapımında kullanılır.
Yoğurt kapları, büro aksesuarları, plastik tepsiler, oyuncaklar, video kasetleri ve keys kutuları ve yalıtım malzemelerinin de dahil olduğu bir dizi yeni ürüne dönüşebilirler.
 
Market ana depoları, satış noktaları ve kaynağında ayrıştırma çalışmalarından gelen ambalaj atıkları ile endüstriyel kuruluşlardan geri dönüşüm tesisimize gelen plastik ambalajlar, sınıflarına, renklerine ve üretim proseslerine göre ayrıştırılır ve geri dönüşüm tesislerine gönderilmek üzere balyalanır.

Geri Dönüşebilen Plastikler
Çay-kahve, su makinelerinden atılan plastik bardaklar, deterjan kapları, her tür plastik torba ve ambalaj ürünleri, meyve suyu, alkolsüz içecek ve yiyecek kapları, sabun ve deterjan kapları, pirinç ve benzeri bakliyat paketleri gibi, leğen, kova, bidon, çamaşır sepetleri, plastik sandalye, masa, plastik süt ve ayran, yoğurt kutuları, plastik torbalar, plastik soda, mesrubat, şampuan, çamasır suyu şişeleri, strech film.

Geri Dönüşemeyen Plastikler
Motor ve makine yağı kutuları, boya kutuları, vernik kutuları, margarin kapları, kirli ve yağlı kaplar, deodorantlardır. Motor yağı plastik şişeleri, antifriz kapları, benzin ve yağ ilave şişeleri ile kahverengi likör şişelerinin geri kazanılması sakıncalıdır.

FABRİKALAR

OBALILAR firması Türkiye'de sözleşmeli olarak 45 fabrikaya GERİ DÖNÜŞÜM hizmeti vermektedir. Cam, metal, kağıt, ahşap, plastik atıklarınız için bizimle iletişime geçin...

BELEDİYELER

OBALILAR firması Türkiye'de sözleşmeli olarak 18 belediyeye GERİ DÖNÜŞÜM hizmeti vermektedir. Cam, metal, kağıt, ahşam, plastik atıklarınız için bizimle iletişime geçin...

FAALİYET ALANLARIMIZ

E-BÜLTENE KAYDOL

Obalılar Geri Dönüşüm yeniliklerinden haberdar olmak için kayıt olun…