x

REZERVASYON FORMU

x

Anınızı bizimle paylaşın :)

GERİ DÖNÜŞÜM

KAĞIT

Türkiye'nin GERİ DÖNÜŞÜM hizmetlerinin marka ismi OBALILAR, Çevre Bakanlığı'nın yönetmelikleri doğrultusunda hareket ederek ambalaj atıklarının ve üretim hurdalarının çevreye zarar vermeyecek şekilde toplanması ve ayrıştırması hizmetini vermektedir.
_________________

Kâğıdın ana hammaddesi odundur. Kâğıtlık odun, mobilya vs. üretiminde kullanılan odundan düşük, yakacak olarak kullanılan odundan daha yüksek kalite seviyesindedir. Bu odun da, ya iğne yapraklı (çam vb. yumuşak) ağaçlardan veya yapraklı (meşe vb. sert) ağaçlardan elde edilir.
 
Kağıt imalatı yapan fabrikaları; kağıt hamuru fabrikaları bugün selüloz fabrikaları olarak bilinmektedir Ancak bugün kağıt fabrikaları hem kağıt hem de hamur üretimi yapan entegre tesisler olarak kurulmaktadır.
 
Şirketimizde çevre temizliğini ön planda tutmak için kağıt toplama işleminde konteyner sistemi kullanılmaktadır. Bu sistemde kağıdın çıkabileceği fabrika ve marketlere konteynır yerleştirilerek buradaki atık kağıdın zahmetsizce toplanmasını sağlamaktadır. Bu sistemde 3 dakika gibi kısa bir sürede boş konteynır bırakılıp dolusu alınmaktadır.

Arşiv İmhası
Banka, üniversite, resmi daireler gibi kamu kuruluşlarının ve özel işletmelerin arşivleri ve tekrar kullanımının önlenmesi amacıyla ambalajların ve çeşitli yazılı belgelerin kontrollü imhası yapılmaktadır.

Tedarik Noktaları
Matbaalar, Fabrikalar, Market Ana Depoları, Belediye.

Kağıt geri dönüşüm tesislerine gönderilenler; 1. hamur, oluklu mukavva,  kroma karton, kuşe,  gazete,  karışık vb.
 
Geri Dönüşümü Olan Kağıt-Karton Malzemeler
Gazete, dergi ve mecmualar, defterler, kitaplar, kataloglar, prospektüsler, kartonlar, formlar, bilgisayar kağıtları, sigara paketleri, kağıt torbalar, plastik içermeyen biskuvi, çikolata, sakız vb. kağıtları.

Geri Dönüşümü Olmayan Kağıt-Karton Malzemeler
Yağlı ve ıslanmış kağıtlar, karbon ve faks kağıtları, duvar kağıtları, yapıştırma bantları, yapışkanlı mumlu kağıtlar, kaplama kağıtları, kullanılmış temizlik kağıtları.

UNUTMAYALIM
• Toplanan her 1 ton atık kâğıttan üretilen yeni kağıt miktarı yaklaşık olarak 17 tane 35 yaşındaki ağaçtan üretilen kağıt miktarına eşittir.
• Bir ofis çalışanı, bir yılda ortalama, 80 kilo birinci kalite kağıdı çöpe atar.
• 4 ofis çalışanı bir yil boyunca kağıt atıklarını ayrı toplayıp, geri dönüşüm sistemine kazandırdığında, 5 adet yetişkin ağacın kesilmesini önler.
• Yetişkin bir Ağaç, 72 kişinin günlük Oksijen ihtiyacını karşılar.
• Geri dönüşen 1 ton kağıt, 2110 Litre Fuel Oil, 190 Litre Benzin, 4120 KWh elektrik ve 25900 litre su tasarrufu sağlar.
 
Atık Kağıtlar Geri Kazanıldığında
• Kromo karton (İlaç, deterjan ve diğer ambalaj kutuları),
• Temizlik kağıtları (Peçete, mendil, tuvalet kağıdı),
• Yazı kağıtları (Defter, kitap),
• Yumurta kartonları,
• Çatı kaplamaları (Onduline) üretilebilmektedir.
 

FABRİKALAR

OBALILAR firması Türkiye'de sözleşmeli olarak 45 fabrikaya GERİ DÖNÜŞÜM hizmeti vermektedir. Cam, metal, kağıt, ahşap, plastik atıklarınız için bizimle iletişime geçin...

BELEDİYELER

OBALILAR firması Türkiye'de sözleşmeli olarak 18 belediyeye GERİ DÖNÜŞÜM hizmeti vermektedir. Cam, metal, kağıt, ahşam, plastik atıklarınız için bizimle iletişime geçin...

FAALİYET ALANLARIMIZ

E-BÜLTENE KAYDOL

Obalılar Geri Dönüşüm yeniliklerinden haberdar olmak için kayıt olun…