x

REZERVASYON FORMU

x

Anınızı bizimle paylaşın :)

GERİ DÖNÜŞÜM

CAM

Türkiye'nin GERİ DÖNÜŞÜM hizmetlerinin marka ismi OBALILAR, Çevre Bakanlığı'nın yönetmelikleri doğrultusunda hareket ederek ambalaj atıklarının ve üretim hurdalarının çevreye zarar vermeyecek şekilde toplanması ve ayrıştırması hizmetini vermektedir.
_________________

Cam ambalaj bilinen en eski ambalaj maddelerinden biridir. Camın hammaddesi silisli kumdur. Cam silis kumunun çeşitli katkı maddeleri ile birlikte yüksek sıcaklıklarda eritilerek şekillendirilmesinden meydana gelir. Cam ambalajlar içine konulan ürünün görülebilmesi nedeni ile tercih edilen bir ambalaj çeşididir. Cam şişe ve kavanozların önemli bir hammadde kaynağı kullanılmış cam şişe ve kavanozlardan oluşmaktadır. Toplanan kullanılmış cam şişeler kırılır ve yıkama ve öğütme işlemlerinden sonra cam fırınlarına yüklenir. Diğer taraftan çoğu kez kahverengi renkte olan depozitolu şişeler ise temizlenerek tekrar doldurulur. Camın geri dönüşümü ülkemizde çok uzun yıllardır yapılmakta olup yaklaşık her üç şişeden biri geri kazanılabilmektedır. Yeni cam ambalaj üretiminde geri dönüştürülmüş cam kullanılarak büyük ölçüde enerji tasarrufu sağlanabilir.
Renkli camlar yine kendi renklerinde yeni bir cam ürüne, saydam/renksiz camlar ise hem yine renksiz/saydam cama, hem de renkli cama sonsuz kez ve %100 oranında (geri dönüşüm esnasında herhangi bir atık bırakmadan) geri dönüştürülebilirler. Ayrıca atık cam ambalajlardan yine cam ambalaj üretilebileceği gibi, camyünü ve apartmanların dış yüzeylerinde estetik ve yalıtımsal amaçlarla kullanılan cam mozaiklerden de üretilebilir.
 
Toplanan cam ambalaj atıkları tesisimize getirilerek, cam geri dönüşüm tesislerine oradan da üretici firmalara gönderilerek geri kazanım sağlanmış olur.
 
Önemli: 
Kullanılmış cam ambalajların geri kazanımıyla sera-gazı emisyonunda önemli azalma dolayısıyla yakıt tasarrufu sağlanmaktadır.
 
Cam Ambalajlar Geri Kazanıldığında
• Cam şişe üretiminde,
• Duvar sağlamlaştırmada, döşeme altında,
• Cam mozaik ve cam kürecik imalatında,
• Trafik çizgilerinde kullanılan boya içerisinde,
• Yol yapımında yatak doldurucu ve katmanları sağlamlaştırmada kullanılır.
 

FABRİKALAR

OBALILAR firması Türkiye'de sözleşmeli olarak 45 fabrikaya GERİ DÖNÜŞÜM hizmeti vermektedir. Cam, metal, kağıt, ahşap, plastik atıklarınız için bizimle iletişime geçin...

BELEDİYELER

OBALILAR firması Türkiye'de sözleşmeli olarak 18 belediyeye GERİ DÖNÜŞÜM hizmeti vermektedir. Cam, metal, kağıt, ahşam, plastik atıklarınız için bizimle iletişime geçin...

FAALİYET ALANLARIMIZ

E-BÜLTENE KAYDOL

Obalılar Geri Dönüşüm yeniliklerinden haberdar olmak için kayıt olun…